NEXT MEETING: December 9 - Opening Meeting, Noel Pearson Memorial, Wingless Sprints 50 lapper, all divisions,
Small Car Demo

Australian Modified Sedan Title Night 2

ROUND FOUR

:: Modified Sedans

Heat 16 – 12 Laps: 1. W8 Calon Ball, 2. W14 Laurie Dowsett, 3. V69 Daniel Drewett, 4. N33 Greg Worling, 5. W83 Sam McAuley, 6. Q28 Rodney Pammenter, 7. W91 Jeff Steele, 8. Q27 Shane Macdonald, 9. W11 Sean Theyer, 10. W22 Jason Pearce

Result

1. W14 Laurie Dowsett, 2. N33 Greg Worling, 3. Q28 Rodney Pammenter, 4. V69 Daniel Drewett, 5. W22 Jason Pearce, 6. W11 Sean Theyer, 7. Q27 Shane Macdonald, 8. W83 Sam McAuley (9 laps), 9. W8 Calon Ball (8), 10. W91 Jeff Steele (5). Time: 3.29.164, Winning Margin: 4.805, Fastest Lap: 17.263

Heat 17 – 12 Laps: 1. Q6 Bradley Stein, 2. W17 Matt Kata, 3. V15 David Smith, 4. W47 Peter Fraser, 5. V42 Mark Carlin, 6. W23 Clint Noakes, 7. Q37 Todd Doyle, 8. V81 Rodney Burr, 9. V3 David Dolic

Result

1. V42 Mark Carlin, 2. W23 Clint Noakes, 3. Q37 Todd Doyle, 4. W17 Matt Kata, 5. Q6 Brad Stein, 6. V15 David Smith, 7. V81 Rodney Burr, 8. W47 Peter Fraser, 9. V3 David Dolic. Time: 3.32.691, Winning Margin: 3.001, Fastest Lap: 17.001 V42 Mark Carlin

 

Heat 18 – 12 Laps: 1. W46 Jason Batchelor, 2. Q44 Glenn Pagel, 3. Q93 Jason Beer, 4. N62 Trevor Mills, 5. W74 Allan Mortimer, 6. W57 Michael Hamon, 7. Q78 Peter Gray, 8. W12 Aydan Trewern, 9. V72 Martin Hawson

Result

1. Q44 Glenn Pagel, 2. W57 Michael Hamon, 3. Q78 Peter Gray, 4. Q93 Jason Beer, 4. W74 Allan Mortimer, 6. W12 Aydan Trewern, 7. W46 Jason Batchelor, 8. V72 Martin Hawson, 9. N62 Trevor Mills (8 laps). Time: No Time, Winning Margin: 0.546, Fastest Lap: 17.129 W12 Aydan Trewern (Fourth place dead heat)

Heat 19 – 12 Laps: 1. W61 Jake Blight, 2. Q49 Brett Barron, 3. V25 Christopher Hayden, 4. W18 Adam Houston, 5. N36 David Jacobi, 6. W29 Lindsay McAuley, 7. Q32 Nathan Macdonald, 8. W13 Barry Hall, 9. Q2 Allan Nash

Result

1. V25 Chris Hayden, 2. N36 David Jacobi, 3. Q49 Brett Barron, 4. W18 Adam Houston, 5. W29 Lindsay McAuley, 6. Q32 Nathan Macdonald, 7. Q2 Allan Nash, 8. W13 Barry Hall. DNS: W61 Jake Blight. Time: 3.32.229, Winning Margin: 0.595, Fastest Lap: 17.256 N36 David Jacobi

 

Heat 20 – 12 Laps: 1. W4 Miranda Ball, 2. Q66 Ross Bullimore, 3. Q10 Gavin Lorensen, 4. W9 John Purser, 5. W19 Neville Bylund, 6. W77 Steve Beres, 7. A1 Aidan Raymont, 8. W21 Matt Noakes, 9. W71 Kye Blight.

Result

1. Q66 Ross Bullimore, 2. A1 Aidan Raymont, 3. W71 Kye Blight, 4. Q10 Gavin Lorensen, 5. W4 Miranda Ball, 6. W9 John Purser, 7. W77 Steve Beres (7 laps), 8. W21 Matt Noakes (6), 9. W19 Neville Bylund (1). Time: No Time, Winning Margin: 0.109, Fastest Lap: 17.295 W71 Kye Blight

 

FINALS - RESULTS ONLY

C Main - 11 Laps: 1. W71 Kye Blight, 2. W11 Sean Theyer, 3. W91 Jeff Steele, 4. W8 Calon Ball, 5. W9 John Purser, 6. V3 David Dolic, 7. W47 Peter Fraser, 8. W46 Jason Batchelor (9 laps), 9. W13 Barry Hall (4), 10. W4 Miranda Ball (4). Time: 3.14.004, Winning Margin: 6.117, Fastest Lap: 17.529 W71 Kye Blight

B Main - 20 Laps: 1. W21 Matt Noakes, 2. Q66 Ross Bullimore, 3. Q78 Peter Gray, 4. W71 Kye Blight, 5. W17 Matt Kata, 6. Q27 Shane Macdonald, 7. W81 Rodney Burr, 8. W19 Neville Bylund, 9. W83 Sam McAuley, 10. Q10 Gavin Lorensen (17 laps), 11. V15 David Smith (15), 12. W74 Allan Mortimer (11), 13. Q93 Jason Beer (7), 14. W18 Adam Houston (7), 15. N36 David Jacobi (7), 16. W11 Sean Theyer (2), 17. Q32 Nathan Macdonald (1), 18. W77 Steve Beres (1). Time: No Time, Winning Margin: 0.455, Fastest Lap: 17.537 W71 Kye Blight

A Main - 40 Laps: 1. W42 Mark Carlin, 2. A1 Aidan Raymont, 3. W71 Kye Blight, 4. W14 Laurie Dowsett, 5. Q49 Brett Barron, 6. Q28 Rodney Pammenter, 7. W23 Clint Noakes, 8. Q37 Todd Doyle, 9. W57 Mick Hamon (39 laps), 10. V72 Martin Hawson (39 laps), 11. V25 Christopher Hayden (39 laps), 12. V69 Daniel Drewitt (38 laps), 13. W12 Aydan Trwern (37 laps), 14. W21 Matt Noakes (30 laps), 15. W22 Jason Pearce (20 laps), 16. N33 Greg Worling (17 laps), 17. W29 Lindsay McAuley (13 laps), 18. Q44 Glenn Pagel (13 laps), 19. Q66 Ross Bullimore (13 laps), 20. Q78 Peter Gray (13 laps). Time: No Time, Winning Margin: 1.733, Fastest Lap: 16.645 V42 Mark Carlin

:: Super Sedans

Heat 8 - 10 Laps: 1. W9 Kemble Aylett, 2. W75 Ben Holland, 3. W88 Adyme Harvey, 4. W10 Kyle Larson, 5. W72 Paul Oakley, 6. W30 Peter Wallinger, 7. W5 Kevin Bell, 8. W6 Tristan Green, 9. W76 Terry Green. Time: No Time, Winning Margin: 2.375, Fastest Lap: 15.742 W9 Kemble Aylett

A Main - 50 Laps: 1. W15 Damon Trouchet, 2. W39 Gary Bielby, 3. W76 Terry Green (48 laps), 4. W92 Warren Hambley (47), 5. W63 Tony St Jack (45), 6. W78 Dean Trotter (42), 7. W75 Ben Holland (23), 8. W44 Chris Pavlovich (23), 9. W5 Kevin Bell (23), 10. W88 Adyme Harvey (12), 11. W9 Kemble Aylett (0), 12. W666 Nathan Masson (0), 13. W30 Peter Wallinger (0). Time: No Time, Winning Margin: 56.325, Fastest Lap: 16.402 W44 Chris Pavlovich

:: Junior Sedans

Heat 7 - 8 Laps: 1. W74 Blake Watson, 2. W39 Jarrin Bielby, 3. W115 Jayke Malcolm, 4. W5 Josh Fraser, 5. W26 Micahel Bocian, 6. W2 Luke Fraser, 7. W4 Hanna Does, 8. W27 Dylan Sexton, 9. W55 Daniel Erceg, 10. W18 Hayden Mortimer, 11. W33 Ebony Does, 12. W39 Karleen Green (7 laps), 13. W6 Taia Green (7). Time: 2.46.008, Winning Margin: 1.391, Fastest Lap: 19.956 W39 Jarrin Bielby

A Main - 12 Laps: 1. W74 Blake Watson, 2. W5 Josh Fraser, 3. W9 Jarrin Bielby, 4. W115 Jayke Malcolm, 5. W2 Luke Fraser, 6. W27 Dylan Sexton, 7. W26 Dylan Sexton, 8. W3 Hanna Does, 9. W55 Daniel Erceg, 10. W18 Hayden Mortimer, 11. W33 Ebony Does, 12. W39 Kayleen Green, 13. W6 Taia Green, Time: 4.03.733, Winning Margin: 0.806, Fastest Lap: 19.697 W74 Blake Watson

:: Street Stock

Heat 1 - 10 Laps: 1. W66 Clint Udecz, 2. W00 Paul Colmer, 3. W44 Peter Herbert, 4. W92 Shane Devonshire, 5. W45 Brad Pierce, 6. W55 Brad Carroll, 7. W318 Freddy Kinsella, 8. W47 Wayne Hall, 9. W777 Myra Oborne, 10. W57 Jamie Keys (9 laps), 11. W99 Liana Freeland (9), 12. W93 Paul Devonshire (3). Time: 2.46.008, Winning Margin: 0.475, Fastest Lap: 18.635 W00 Paul Colmer

Heat 2 - 10 Laps: 1. W00 Paul Colmer, 2. W44 Peter Herbert, 3. W66 Clint Udecz, 4. W45 Brad Pierce, 5. W318 Freddy Kinsella, 6. W55 Brad Collins, 7. W777 Myra Oborne, 8. W57 Jamie Keys (9 laps), 9. W99 Liana Freeland (8). Time: 3.16.080, Winning Margin: 2.983, Fastest Lap: 18.967 W00 Paul Colmer

Feature Race - 10 Laps: 1. W00 Paul Colmer, 2. W44 Peter Herbert, 3. W45 Brad Pierce, 4. W318 Freddy Kinsella, 5. W777 Myra Oborne, 6. W57 Jamie Keys, 7. W55 Brad Collins (6 laps), 8. W66 Clint Udecz (5), 9. W99 Liana Freeland (4). Time: No Time, Winning Margin: 1.130, Fastest Lap: 18.670 W00 Paul Colmer